Doprava zdarma nad 60€. -10% kód: WELCOME10

Pestovanie mikrozeleniny: jednoduchý návod, ako na to

Pestovanie mikrozeleniny so sebou prináša množstvo zábavy pre celú rodinu a radosti z chutnej a výživnej úrody, ktorá je na svete o 7 až 21 dní.

Mikrobylinky sú oveľa výživnejšie ako dospelé rastliny – podľa štúdií obsahujú 40-krát viac vitamínov a pestrejšie zastúpenie antioxidantov. Prvé plne rozvinuté klíčne lístky sú jednoducho pokladom pre zdravie, imunitu, črevný mikrobióm a, samozrejme, pre chuťové poháriky.

Zároveň predstavujú jedlo budúcnosti, pretože sú udržateľné, dajú sa pestovať kdekoľvek a kedykoľvek, pričom nevyžadujú špeciálne podmienky. Môžete ich pridať do budhovej misky, ozdobiť nimi sendviče, primiešať do smoothie alebo servírovať k akémukoľvek jednoduchému jedlu, ktorému dodajú šmrnc.

Návod na pestovanie mikrozeleniny

Mikrozelenina sa jednoducho a ľahko pestuje. Za svoju nenáročnú starostlivosť budete o niekoľko dní žať úrodu, ktorá podporí zdravie a vyčarí úsmev na tvári. Čo je dôležité?

Zabezpečte si všetko potrebné

Skôr, ako sa pustíte do sadenia mikrozeleniny, naštudujte si aspoň v krátkosti postup. Na internete nájdete videá alebo manuály spísané do niekoľkých bodov. V našej ponuke sú darčekové sady obsahujúce všetko potrebné pre pestovanie mikrozeleniny, vrátane praktického návodu.

Darčeková sada obsahuje misky, veká, substrát, rozprašovač, sadiaci plán a kvalitné semienka určené na pestovanie mikrozeleniny.

Niektorí pestovatelia však na pestovanie nevyužívajú substrát, ale pestovateľské podložky zhotovené, napríklad z konope alebo kokosu.

Dôležitý je tiež výber semienok. Semená našej reďkovky majú klíčivosť 99,8 percenta, nie sú chemicky ošetrené. Môžete ich použiť na klíčenie, pestovanie mikrozeleniny alebo dospelej reďkovky.

Mikrobylinky Sada na pestovanie

Náš tip: Sada na pestovanie mikrozeleniny

Pustite sa do práce

Pri pestovaní väčšiny druhov mikrobyliniek je postup podobný. Mikrobylinky, ako napríklad ružová reďkovka, hrášok či slnečnica, nie sú náročné na pestovanie.

Zvyčajne stačia 2 cm substrátu, ktorý treba vopred namočiť a nechať odtiecť prebytočnú vodu. Semienka reďkovky saďte nahusto 3 – 6 mm od seba a zatlačte ich do zeminy. Avšak dôležité je, aby medzi rastlinkami prúdil vzduch. Niektoré semená, ako napríklad slnečnicu, je potrebné vopred opláchnuť a namočiť do vody na dobu 8 hodín a až potom ich zasadiť.

Mikroreďkovku môžete pokryť jemnou vrstvou substrátu alebo vermikulitom (inkubačným substrátom). Pri hrášku a aj slnečnici je lepšie semienka zatlačiť obráteným tanierom alebo táckou po dobu 2  – 3 dní.

Čo sa týka teploty a svetla, tak ideálna teplota na pestovanie mikroreďkovky je okolo 24 stupňov Celzia do vyklíčenia, potom v rozmedzí 18 max. 24 stupňov. Mikrohrášku zasa vyhovuje teplota okolo 18 stupňov. Vhodným miestom na pestovanie mikrozeleniny je napríklad okenný parapet, kde je dostatok svetla.

Pri polievaní dbajte na to, aby substrát nevyschol a mikrobylinky vždy polievajte pod korienky čistou vodou. Vyhnite sa premočeniu substrátu, lebo dôsledkom môže byť vädnutie mikrozeleniny či plesne.

Mikrobyliny reďkovka
Náš tip: Reďkovka ružová semená

Pozbierajte úrodu

Pri všetkých druhoch mikrozeleniny platí, že sa zbierajú prvé plne rozvinuté klíčne lístky ostrým nožom alebo nožnicami.
Pri mikroreďkovke je to zvyčajne o 10  – 15 dní, keď má výšku 6  – 9 cm.
Mikrohrášok a mikroslnečnicu si môžete vychutnať o 7  – 21 dní pri výške 7  – 15 cm.

Po zbere mikrozeleninu umyte pod tečúcou vodou, nechajte odkvapkať a pustite sa do chrumkania. Očarí vás šťavnatosť a jemne pikantná chuť reďkovky, orieškový nádych slnečnice a intenzívna chuť hrášku.

 

 

 

 

Zdieľať článok

LIMITOVANÁ PONUKA

Zľava 10%

s kupónom

WELCOME 10